۲۵ اسفند , ۱۳۹۳

آزمون های MSRT و MHLE، هر دو به عنوان آزمون های ملی زبان در کشور برگزار می گردند. متولی برگزاری آزمون MSRT وزارت علوم و متولی برگزاری آزمون MHLE وزارت بهداشت می باشد.

مدرک MSRT و MHLE کسب شده، به مدت ۲ سال و صرفا در داخل کشور دارای اعتبار است.

نمره این آزمون ها از صفر تا ۱۰۰ در نظر گرفته شده و دانش زبانی هر فرد بر اساس نمره دریافت شده در هر آزمون ارزش گذاری می گردد.

داوطلبین شرکت در این آزمون ها را معمولا دانشجویان و یا داوطلبان مقطع دکتری، بورسیه های دولتی و فرصت های مطالعاتی تشکیل می دهند.

هر مرکز علمی و آکادمیک، بسته به نیاز و تعاریف علمی خود، حداقل نمره دریافتی از این آزمون را به داوطلبان اعلام می نماید.
دانشگاه ها، با توجه تعاریف علمی و آیین نامه دانشگاه و با در نظر گرفتن رشته های تحصیلی مختلف، امتیازات زبانی مختلفی را در نظر میگیرند.

مخاطبین آزمون MSRT را کلیه اقشار آکادمیک، فارغ از رشته تحصیلی و دانشگاه تشکیل می دهند. در حالیکه مخاطبین آزمون MHLE شامل دانشجویان و افراد آکادمیک رشته های مرتبط با علوم پزشکی دانشگاه های سراسری می باشند.

در ادامه به تفاوت این دو آزمون از لحاظ ساختار و سطح سختی می پردازیم.

 

آزمون MSRT :
– ۳۰ سوال شنیداری شامل ۱۰ سوال از ۱۰ مکالمه کوتاه و ۲۰ سوال از ۴ مکالمه بلند و لکچر آکادمیک (lecture) ، شبیه سازی شده از آزمون TOEFL iBT

– ۳۰ سوال گرامر شامل ۱۴ سوال ۴گزینه ای ( انتخاب گزینه صحیح) و ۱۶ سوال ۴ گزینه ای (انتخاب گزینه ای که متن را غلط می کند)

– ۴۰ سوال درک مطلب از ۴ متن آکادمیک

 

آزمون MHLE :

– ۳۰ سوال شنیداری شامل ۲۰ سوال از ۲۰ مکالمه کوتاه و ۱۰ سوال از ۲ مکالمه بلند و لکچر آکادمیک (lecture) ، شبیه سازی شده از آزمون TOEFL PBT

– ۲۰ سوال لغت شامل ۱۰ سوال ۴ گزینه ای (انتخاب گزینه صحیح) و ۱۰ سوال ۴ گزینه ای (انتخاب synonym)

– ۲۰ سوال گرامر شامل ۱۰ سوال ۴ گزینه ای انتخاب گزینه صحیح و ۱۰ سوال ۴ گزینه ای انتخاب گزینه ای که متن را غلط می کند

– ۳۰ سوال درک مطلب از ۴ متن که ۶۰ الی ۷۰ درصد این متون مرتبط با فضای آکادمیک علوم پزشکی می باشد.

 

هر دو آزمون شامل ۱۰۰ سوال بوده اما در زمان بندی ها با هم تفاوت دارند. بدین شکل که آزمون MHLE 90 دقیقه اما مدت زمان آزمون MSRT 101 دقیقه می باشد.

این اختلاف زمان به دلیل طولانی بودن زمان پخش آزمون شنیداری MSRT می باشد که از ۴ مکالمه بلند و lecture تشکیل شده است.

در هر دوی این آزمون ها، شرکت کننده می تواند برای پاسخ دهی به سوالات با توجه به توانایی های خود زمان بندی کند. چرا که در طول آزمون فقط یک دفترچه سوال در اختیار شرکت کننده قرار می گیرد. زمان بندی پیشنهادی طراحان سوال بر روی دفترچه نوشته شده است اما شرکت کننده می تواند بر حسب توانایی خود، آن را تغییر دهد. این زمان بندی و فرموله کردن آن طبق توانایی هر فرد، نقش بزرگی در موفقیت در آزمون خواهد داشت.

آزمون MHLE بخشی جداگانه تحت عنوان vocabularies دارد که گنجینه لغات شرکت کننده را محک می زند. غالبا این بخش نسبت به دیگر بخش ها از سطح دشواری بالایی برخوردار می باشد. نمی توان منابع مشخصی رابه عنوان منبع دائمی سوالات این قسمت معرفی کرد اما شرکت کردن متعدد در آزمون ها و تسلط به تیپ سوالات در آزمون های قبلی، موفقیت در این بخش را راحت تر می سازد. از طرفی، تعریف بخش لغات به صورت جداگانه، از سطح سختی لغات در بخش درک مطلب کاسته است.

جهت تسلط به نحوه زمانبندی آزمون طبق توانایی خود می توانید در جلسه توجیهی رایگان آزمون های MHLE و MSRT ثبت نام کنید. برای دریافت اطلاعات این جلسه به لینک جلسه توجیهی رایگان آزمون های ملی زبان مراجعه نمایید.

همچنین، لازم به ذکر است که فرهیختگان دانشگاه تهران، با سابقه ۱۱سال برگزاری دوره های آمادگی کلیه آزمون های ملی و بین المللی زبان، تسلط کافی جهت هموار ساختن راه برای داوطلبین کسب مدارک MSRT،MHLE،EPT،UTEPT را در طی دوره های حضوری یک ماهه،سه ماهه و یه به صورت مکاتبه ای دارا می باشد.

 

درصورت تمایل به دریافت پایان مهلت ثبت نام دوره ها از طریق پیامک (در صورتی که پیامکی از فرهیختگان دریافت نمی کنید) عبارت E-MM را به شماره ۱۰۰۰۴۲۳۱۲ پیامک کنید.

تفاوت های دو آزمون MHLE و MSRT
۵ (۱۰۰%) ۲ votes
اين مطلب را به اشتراك بگذاريد
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *