۲۰ دی , ۱۳۹۵

بر اساس اطلاعات پایگاه ISI و اسکوپ، ایران در سال ۲۰۱۶ در جایگاه ۱۶ در تولید علم قرار گرفته و در تولید ۱٫۸ درصد تولیدات علمی جهان مشارکت داشته است.

rotbe-elmi-iran

دکتر خوش‌قلب، مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به میزان تولیدات علمی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی گفت: دانشگاه‌ها و مراکز علمی دولتی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ۵۶ درصد مقالات ومدارک علمی منتشر شده در پایگاه ISI ‌ را تولید کرده‌اند.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حدود ۲۷ درصد مقالات ISI را تولید می‌کنند، اضافه کرد: علاوه بر آن دانشگاه آزاد اسلامی ۱۹ درصد مقالات و مدارک علمی پایگاه ISI  را تولید کرده‌ است  و از این مقدار  ۲ تا ۳ درصد این میزان مشترک با مراکز علمی و دستگاه‌های اجرایی است.

خوش قلب به تعداد مقالات منتشر شده سال ۲۰۱۶ از سوی محققان ایرانی در پایگاه اسکوپوس اشاره کرد و یادآور شد: از ابتدای سال ۲۰۱۶ حدود ۴۵ هزار مقاله از سوی محققان ایرانی در این پایگاه منتشر شده است و این تعداد مقاله به طور معنی‌داری بالاتر از تعداد کل مقالات منتشر شده در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ بوده است.

به گفته وی، پیش بینی می‌شود که با تکمیل اطلاعات سال ۲۰۱۶، این تعداد به حدود ۴۷ هزار مقاله افزایش یابد.

خوش قلب اضافه کرد: در پایگاه ISI‌ تا پایان ۲۰۱۶ حدود ۳۵ هزار مقاله علمی از طرف دانشمندان و محققان داخل کشور منتشر شده است که این میزان مقالات بالاتر از تعداد مقالات ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ است و با تکمیل اطلاعات پیش‌بینی می‌شود که تعداد مقالات منتشر شده درISI نسبت به سال ۲۰۱۵۵ بیشتر باشد.

مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم با بیان اینکه تعداد مقالات منتشر شده از سوی محققان ایرانی در پایگاه ISI  در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ حدود ۱۸ درصد رشد را نشان می‌دهد، اظهار کرد: با این رشد ایران رتبه سوم دنیا را از نظر شتاب رشد علمی در میان ۲۵ کشور توسعه‌یافته علمی به خود اختصاص داده است.

وی متوسط رشد علمی دنیا را در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ حدود ۶ درصد دانست و ادامه داد: در سال ۲۰۱۶ سهم ایران از تولید علم منتشر شده در ISI حدود ۱٫۸۸ درصد است؛ در حالی که این میزان در سال ۲۰۱۵ حدود ۱٫۵۵ درصد  بوده است و این عدد به معنی آن است که به میزان ۱٫۸ درصد در تولید علم جهان نقش داشته‌ایم.

خوش قلب با تاکید بر اینکه این عدد رشد قابل ملاحظه تولیدات علمی ایران را نشان می‌دهد، یادآور شد: رتبه ایران از نظر تولید مقاله علمی در پایان سال ۲۰۱۶ هم در پایگاه ISI و هم در اسکوپوس، ۱۶۶ است و رشد قابل توجهی را نسبت به سال‌های قبل نشان می‌دهد.

وی همچنین به رتبه ایران در رشته‌های علمی اشاره کرد و گفت: ایران در رشته‌هایی مانند نانو فناوری، مهندسی شیمی،‌ انرژی و رشته‌های مرتبط با آن و اقیانوس‌شناسی دارای رتبه‌های بین یک تا ۱۰ است.

منبع:ایسنا

جهت دریافت کلیه اطلاعات مرتبط با دوره ها،

ایمیل خود را به همراه عبارت FAR و نام دوره مد نظر

به شماره ۱۰۰۰۴۲۳۱۲ پیامک کنید.

 

نمونه پیامک ارسالی: nemoone@yahoo.com – FAR – دوره MSRT

رتبه سوم ایران در شتاب علمی در میان ۲۵ کشور توسعه‌یافته/جایگاه شانزدهم در تولید علم
رتبه دهی به این مطلب
اين مطلب را به اشتراك بگذاريد
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *